Okurken ‘Vay Be’ Diyeceksiniz! Anadolu’nun Kavruk Çocuklarının, İstanbul’un Zengin Çocuklarını Yenmelerinin Göz Yaşartan Öyküsü

1940’lı yılların ortalarında Adana Demirspor su topu takımı, o dönemde pek de yaygın olmayan bir spor dalında başarılar elde ederek tarihe geçti. Takımın başına getirilen Muharrem Gülergin’in liderliğinde, Adana’nın gençleri DSİ kanallarında çalışarak yeteneklerini geliştirdi ve başarılar elde etti.

Çukurova şampiyonluğuyla başlayan başarı hikayesi, İstanbul Moda Havuzu’nda Türkiye finallerine kadar uzandı. Takımın otobüsünde maç günleri yatıp dinlenen gençler, sahaya çıkıp rakiplerini mağlup ettiler. Bu süreçte Muharrem Gülergin’in kaptanlık yaptığı ekip, birçok zorluğa rağmen finale kadar yükseldi.

Final maçında rakiplerini 7-6 yenerek zafer elde eden Demirspor, ancak rakip takımın çocuklarının itirazlarına maruz kaldı. Ancak bu itirazlar, Muharrem Gülergin’in tarihe geçen kararlı tavrıyla son buldu. Karşılaşmanın tekrar oynanmasına dair çıkan tartışmaları sonlandıran Gülergin, “Tamam lan! Girin suya! Baştan oynuyoruz!” diyerek takımına zaferin kapılarını araladı.

Bu olayın ardından Adana Demirspor, 16 sezon boyunca üst üste Türkiye Şampiyonluğu elde ederek “Yenilmez Armada” unvanını kazandı.

Adana Demirspor Kulübü Muharrem Gülergin’in önderliğinde 21 defa Türkiye şampiyonu olmuştur. 1966’da üstünlük İstanbul’a geçmiş ve 1966-89 arasında İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü seri şampiyonluklar kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x